Dünyada ve Türkiye’de gıda sektöründe markalar bayilik sistemleri kurmaktadır. Yücel simit mağaza zinciri olan bir firmadır ve bayilikler vermektedir. Diğer markaların bayi oluşturma sistemi arasında çok büyük farklar vardır. Yatırımcıları ve yatırımcı adayları bu farklar konusunda aydınlatmak Yücel Simit’in bir misyonudur. Bu farkların esası, bayilik kurarken elde edilen kazancın elde edilme biçiminden kaynaklanmaktadır. Yücel simit önce kazandırmak istiyor, sonra kazanmak istiyor. Diğer markalar ise önce ben kazanayım istiyor. Bunu yücel simit nasıl yapıyor, diğer markalar nasıl yapıyor? Farklarımızı madde madde yazıyoruz.

Biz, bayi adaylarımızdan isim hakkı bedeli istemiyoruz. Biz, bayi dekorunun yapılmasından makine, teçhizat kurulumundan rant elde etmiyoruz. Yatırımcıya en uygun maliyet bedelini çıkartıyoruz ya da uzman ekibimizin katkılarıyla dekorun yatırımcı tarafından alımının yapılmasına olanak sağlıyoruz. Biz, bayimize bir simit mağazasında bulunan unlu mamullerin satışını yaparak gelir elde ediyoruz. Diğer sarf malzemelerin (içeceklerin vb) satışını yapmıyoruz. Biz, reklam giderlerimizi kendimiz karşılıyoruz. Bayilerimizden reklam gideri adı altında pay istemiyoruz.. Biz, yatırım bedelini karşılayan bayinin kazancından hiçbir pay talep etmiyoruz. Biz önce bayimize kazandırmak istiyoruz.

Onlar, isim hakkını fahiş rakamlara satıyorlar Onlar, anahtar teslim modeli ile dekor, makine teçhizat kurulumunu kendileri üstlenerek yatırım maliyetlerini neredeyse iki katına çıkartarak yatırımcıdan rant elde ediyorlar. Onlar, unlu mamullerin dışındaki ürünleri de bayilerin almasını zorunlu tutuyorlar. Daha önemlisi bu alımlardan da kar elde etmek istiyorlar. Onlar reklam gideri payı adı altında zorunlu tutulan paylar talep ediyorlar. Onlar, ciro payı adı altında yüzdelik rakamlarla paylar talep ediyorlar. Onlar, önce kendileri kazanmak istiyor..